
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 6.6 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 3.44 mm |
| Packaging | Tube |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 930.006106 mg |
| Frequency | 52 kHz |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 5.1 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Supply Voltage | 12 V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Current | 17 mA |
| Max Frequency | 500 kHz |
| Topology | Flyback |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Rise Time | 50 ns |
| Nominal Input Voltage | 30 V |
| Duty Cycle | 96 % |
| Max Duty Cycle | 96 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
Stock: 1887
Distributors
pcbx
Unit Price$0.81235
Ext.Price$0.81235
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.81235 | $0.81235 |
| 10 | $0.64992 | $6.49920 |
| 25 | $0.60837 | $15.20925 |
| 50 | $0.56947 | $28.47350 |
| 100 | $0.49402 | $49.40200 |
| 300 | $0.46884 | $140.65200 |
| 500 | $0.44494 | $222.47000 |
| 1000 | $0.41885 | $418.85000 |
